Hledat
Hledat

Tepelná čerpadla - cenově dostupné a účinné vytápění obnovitelnými zdroji

NEZÁVAZNĚ POPTAT

Tepelné čerpadlo je nejen účinným a udržitelným systémem vytápění, ale také ekologickou alternativou k používání fosilních paliv. To znamená, že můžete čerpat státní dotace také pro výměnu stávajícího systému vytápění. Tepelné čerpadlo využívá energii z okolního prostředí a přeměňuje ji na energii pro vytápění.

Pojďme zjistit, jak tato technologie funguje a společně si zodpovědět nejčastější dotazy.

"Jak přesně funguje tepelné čerpadlo?" "Jaké jsou výhody používání systému vytápění tepelným čerpadlem?" "Kolik stojí instalace a provoz?" "A je ještě něco, co bychom měli zvážit?"

Výhody tepelných čerpadel

Udržitelná a ekologicky přívětivá

Šetrná k životnímu prostředí, protože energii získávají z okolního prostředí, a ne z fosilních paliv.

Hospodárná a úsporná

Díky tomu, že tepelná čerpadla využívají přirozeně obnovitelnou energii, můžete snížit své účty za vytápění. Můžete také požádat o dotace, která vám ušetří ještě více peněz.

Nezávislá

Rostoucí náklady na fosilní paliva neovlivňují provozní náklady, neboť tepelná čerpadla využívají své vlastní nezávislé zdroje přirozeně se vyskytující energie.

Komfortní

Tepelná čerpadla zajišťují komfort prostřednictvím vytápění, chlazení a přípravy teplé vody. A perfektně fungují v kombinaci s fotovoltaickými systémy.

Jak funguje teplené čerpadlo?

Princip fungování tepelných čerpadel

Vytápění

Chlazení

Příprava teplé vody

Princip fungování tepelných čerpadel

Princip fungování tepelných čerpadel

Jednoduše řečeno, odebírá teplo z okolního prostředí a přeměňuje ho na energii pro vytápění, kterou můžete použít ve své domácnosti. Vyžaduje ke svému provozu jen nepatrné množství elektrické energie. Průměrné tepelné čerpadlo potřebuje přibližně 1 kilowatthodinu elektřiny, aby vyprodukovalo 4 kilowatthodiny topné energie - což znamená, že platíte pouze za jednu kilowatthodinu a tři získáte zdarma. Tepelné čerpadlo však dokáže víc než jen generovat teplo: v létě může váš dům nebo byt také chladit.

Vytápění

Vytápění tepelným čerpadlem

Při vytápění pracuje tepelné čerpadlo stejným způsobem jako chladnička, pouze obráceně. Chladnička extrahuje teplo z potravin uvnitř a vyzařuje je ven. Zatímco tepelné čerpadlo získává tepelnou energii z okolního prostředí, přeměňuje ji na energii k vytápění a přenáší ji dovnitř budovy. Teplo z okolního prostředí je absorbováno chladivem, které se již při nízké teplotě odpaří, následně se chladivo stlačí kompresorem, čímž se teplota ještě zvýší a tato teplota je pomocí výměníku tepla převedena do systému vytápění.

Chlazení

Chlazení tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo může také fungovat jako klimatizace a lze jej využít k chlazení domu nebo bytu. Zní to chytře, že? Chlazení je možné dvěma různými způsoby:

Chlazení pomocí systému podlahového vytápění: V ideálním případě pracuje tepelné čerpadlo s panelovým systémem vytápění, jako je podlahové nebo stěnové vytápění, jak je tomu u většiny nových budov. Pomocí této metody lze místnosti ochladit o přibližně 3° C, což obvykle stačí k udržení příjemné teploty.

Chlazení pomocí fancoilové jednotky: V topných systémech s radiátory můžete chladit pomocí fan coilů, které lze umístit pod střechu nebo do ložnice v horním patře. Fancoily vám pomohou docílit ještě nižší teploty v místnosti - přibližně stejné jako u klimatizačního systému. Navíc je lze kombinovat jak s podlahovým vytápěním, tak s radiátory.

Přečtěte si více o chlazení tepelnými čerpadly

Příprava teplé vody

Příprava teplé vody s tepelným čerpadlem

Systém vytápění s tepelným čerpadlem se používá v kombinaci se zásobníkem teplé vody. Protherm nabízí jak samostatné zásobníky teplé vody, tak kompletní řešení s integrovaným zásobníkem teplé vody v systému tepelného čerpadla. Ideální volba pro vaši rodinu.

Tepelné čerpadlo vzduch - voda

Tepelná čerpadla Protherm se skládají ze dvou částí. Venkovní jednotky, která absorbuje teplo z okolního vzduchu a je umístěna ve venkovním prostoru, například v zahradě. A vnitřní jednotky, která je nejčastěji umístěna v technické místnosti, kuchyni nebo ve sklepě.

Protherm nabízí různé varianty tepelných čerpadel typu vzduch – voda:

GeniaAir Mono system pro snížení vaší uhlíkové stopy a přispění k ochraně klimatu

GeniaAir Split system pro efektivní vytápění vašeho domova

Snižte svou uhlíkovou stopu: GeniaAir Mono

  • Technologie budoucnosti, přátelské k životnímu prostředí díky použití přírodního chladiva
  • Úsporné díky vysoké energetické účinnosti a využití vzduchu jako zdroje energie
  • Vhodné také pro modernizace díky vysoké výstupní teplotě
  • Výkon 3-12 kW pro vyšší nároky
  • Super tiché: 28 db(A) v nočním režimu

Efektivní vytápění pro váš domov: GeniaAir Split

  • Perfektní poměr cena - výkon
  • Vzduch jako bezplatný zdroj energie
  • Štítek energetické účinnosti A++
  • Výkon 3-12 kW pro jakékoli nároky
  • Kompaktní vzhled a snadná montáž

Náklady spojené s tepelným čerpadlem

Pokud uvažujete o koupi tepelného čerpadla, pravděpodobně budete chtít vědět, jaké jsou s tím spojené náklady. Nákup a instalace tepelného čerpadla jsou samozřejmě největší investice. Dále jsou to provozní náklady. Jinými slovy, náklady na elektřinu potřebnou k provozu samotného systému. Stejně jako u všech topných systémů byste měli počítat také s náklady na údržbu. Pokud jde o nákup a montáž čerpadla, je tepelné čerpadlo typu vzduch - voda obvykle dostupnou alternativou. A samozřejmě je možné čerpat z vládního programu dotací.

Spotřeba elektřiny a s tím spojené náklady, budou záviset na stáří a velikosti domu, počtu osob, ceně elektřiny, zeměpisné poloze a dalších proměnných faktorech.

Tip: zeptejte se svého poskytovatele elektřiny na speciální tarif pro tepelná čerpadla.

Pro předběžný rozpočet doporučujeme kontaktovat montážní firmu.

Více informací o nákladech spojených s tepelným čerpadlem

Kontaktujte naše obchodně-technické zástupce

Dotace na pořízení tepelného čerpadla

Relativně vyšší náklady na nákup tepelného čerpadla by vás neměly odradit. Existují různé veřejné dotační programy, které vám pomohou financovat váš nákup. Mnoho dodavatelů energie také poskytuje dotace - váš profesionální poradce nebo energetický konzultant vám dokonce rád pomůže s žádostí.

Plánování tepelného čerpadla

Jakmile se rozhodnete pro instalaci systému tepelného čerpadla, nejprve si nechte poradit od kvalifikovaného odborníka na tepelná čerpadla, který vám navrhne to správné řešení pro váš dům. Protherm nabízí ideální řešení vytápění a chlazení pro každý váš požadavek.

Chtěli byste si promluvit se specialistou na tepelná čerpadla?

S radostí vám pomůžeme.

Modernizace s tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo nejenže perfektně zapadne do novostavby, ale můžete jej také efektivně využít při modernizaci starší budovy. Protherm nabízí řešení, která umožňují tepelným čerpadlům pracovat s podlahovým vytápěním i radiátory. Podlahové vytápění vyžaduje, díky své velké ploše, pouze nižší výstupní teplotu. Tepelné čerpadlo tedy nemusí pracovat na vysoký výkon a je tak efektivnější.

Některá tepelná čerpadla generují vysoké teploty na výstupu, což znamená, že mohou nahradit starý systém vytápění, například plynový kotel.

Je pravda, že zahrnutí tepelného čerpadla do modernizace znamená trochu práce navíc, ale ušetříte na provozních nákladech a už vás nezasáhne růst cen energie. Jako bonus můžete mít dobrý pocit z vytápění vašeho domu udržitelným a ekologickým způsobem.

Hybridní systémy s tepelným čerpadlem

V bytových domech pomáhají hybridní systémy vytápění uspokojit mimořádně vysoké požadavky na vytápění. V rodinných domech se hybridní systémy obvykle používají při rekonstrukci k rozšíření stávajících topných systémů. Pokud je v rodinném domě vysoký požadavek na teplou vodu, lze nastavit hybridní systém tak, aby plyn zajišťoval horkou vodu a tepelné čerpadlo zvládlo vytápění.

Chtěli byste si promluvit se specialistou na tepelná čerpadla?

S radostí vám pomůžeme.